Błonnik Pokarmowy

Błonniki

Aby przewód pokarmowy mógł funkcjonować w prawidłowy sposób, należy dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę błonnika. Bez tego, trawienie w przewodzie pokarmowym nie będzie się odbywało we właściwy sposób, a tym samym cały organizm nie będzie mógł funkcjonować tak jak powinien. Naturalny błonnik, zdrowy dla organizmu, znajduje się w większości produktów nieprzetworzonych takich jak na przykład warzywa czy owoce pochodzące z wiejskich plantacji, nie skażonych chemią. W czasach gdy w większości produktów króluje chemia, warto wzbogacać swoją dietę o takie zdrowe produktu, w dodatku bogate w błonnik. Najwięcej błonnika wśród owoców ma czarna i czerwona porzeczka, a także maliny. Błonnik jest substancją pochodzenia roślinnego o kompleksowym działaniu. Zapewnia mniejsze wchłanianie przez organizm cholesterolu, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. Z błonnikiem, ściśle powiązane są prebiotyki. Jest to substancja, która w wprowadzana jest do pożywienia w celu poprawy funkcjonowania flory bakteryjnej. Prebiotyki są naturalnym składnikiem błonnika pokarmowego. Występują w większości suplementów diety. Bardzo dobre działanie na przewód pokarmowy mają również probiotyki, które przyjmować można w postaci doustnej. Zawierają kultury bakteryjne, najczęściej kwasu mlekowego, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Probiotyki łagodzą objawy nietolerancji laktozy, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

 

 

 

 

 

Koenzym Q 10

Koenzum Q 10, jest naturalnie wytwarzany w ludzkim organizmie. Jednak z wiekiem jego produkcja znacząco maleje. Również stres wpływa na zmniejszenie jego produkcji. Koenzym Q 10 występuje także w produktach spożywczych  Duże ilości występują np. w mięsie renifera. Jet uważany za wymiatacz wolnych rodników, pomaga ochronić organizm przed wieloma dolegliwościami.

Suplementy diety zawierające Koenzym Q10 uzupełniają jego niedobór w organizmie. Koenzym Q10 opóźnia efekty starzenia, pomaga zachować młodość.

Maksymy

"Dziś zadbaj o zdrowie, abyś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy."

Pliniusz Starszy